tmedia
Main content

Western Bulldogs Honour Roll 1976 - Present

YRPresidentSecretaryTreasurerSNR. CoachSNR. CaptClub B&FLeading GoalkickerPOS
1976 R. Collinson K. Ryan L. Bishop W. Goggin L. Sandilands G. Dempsey K. Templeton (82) 5th
1977 R.Collison K. Ryan/W.Roach L. Bishop W. Goggin G. Dempsey G. Dempsey K. Templeton (40) 7th
1978 R. Collison/ C. Sutton W. Roach/ J. Allison L. Bishop/ S. Smith W. Goggin/ D. McKenzie G. Dempsey K. Templeton K. Templeton (118) 11th
1979 C. Sutton J. Allison S. Smith D. McKenzie G. Jennings I. Dunstan K. Templeton (91) 9th
1980 C. Sutton D. Allen S. Smith R. Hart G. Jennings K. Templeton K. Templeton (75) 10th
1981 C. Sutton/ G. Gray D. Allen/ K. Ryan S. Smith R. Hart G. Jennings I. Dunstan J. Edmond/ S. Loveless (25) 11th
1982 Dr A. Capes K. Ryan/ S. O'Sullivan S. Smith R. Hart/I. Hampshire K. Templeton I. Dunstan S. Beasley (82) 12th
1983 Dr A. Capes S. O'Sullivan S. Smith I. Hampshire J. Edmond B. Royal S. Beasley (69) 7th
1984 Dr A. Capes S. O'Sullivan S. Smith M. Malthouse J. Edmond A. Purser S. Beasley (61) 7th
1985 Dr A. Capes S. O'Sullivan S. Smith M. Malthouse J. Edmond D. Hawkins S. Beasley (105) 3rd
1986 Dr A. Capes S. O'Sullivan S. Smith M. Malthouse R. Kennedy B. Hardie S. Beasley (88) 8th
1987 Dr A. Capes D. Galimberti S. Smith M. Malthouse R. Kennedy T. McGuinness S. Beasley (73) 7th
1988 Dr A. Capes/ B. Beattie D. Galimberti S. Smith M. Malthouse R. Kennedy T. Wallace S. Beasley (82) 8th
1989 B. Beattie / N.Columb / P.Gordon D. Galimberti S. Smith M. Malthouse S. Wallis T. Wallace A. Campbell (21) 13th
1990 P.Gordon D. Galimberti S. Smith T. Wheeler D. Hawkins P. Foster C. Grant (51) 7th
1991 P.Gordon D. Galimberti S. Smith T. Wheeler D. Hawkins T. Liberatore D. Hawkins (38) 10th
1992 P.Gordon G. Pearce S. Smith T. Wheeler D. Hawkins S. Wynd D. Del-Re (70) 3rd
1993 P.Gordon D. Galimberti S. Smith T. Wheeler D. Hawkins L. Cameron D. Del-Re (36) 9th
1994 P.Gordon D. Galimberti S. Smith T. Wheeler/ A. Joyce S. Wynd C. Grant C. Grant (71) 6th
1995 P.Gordon D. Galimberti L. Thomas A. Joyce S. Wynd S. West R. Osborne (53) 7th
1996 P.Gordon D. Galimberti L. Thomas A. Joyce/ T. Wallace S. Wynd C. Grant/ J. Romero J. Watts (44) 15th
1997 D. Smorgon M. Patterson L. Thomas T. Wallace S. Wynd S. West S. Minton-Connell (43) 3rd
1998 D. Smorgon M. Patterson L. Thomas/ B. Ibbott T. Wallace S. Wynd S. West P. Hudson (61) 3rd
1999 D. Smorgon M. Patterson B. Ibbott/ D. Hudson T. Wallace S. Wynd B. Johnson P. Hudson (51) 6th
2000 D. Smorgon M. Patterson D. Hudson T. Wallace S. Wynd S. West R. Smith (42) 8th
2001 D. Smorgon M. Patterson D. Hudson T. Wallace C. Grant L. Darcy B. Johnson (48) 10th
2002 D. Smorgon B. Saundry / C.A Rose J. Van Beek T. Wallace/ P. Rohde C. Grant B. Johnson N. Brown (57) 12th
2003 D. Smorgon C.A Rose J. Van Beek P. Rohde C. Grant S. West N. Brown (56) 16th
2004 D. Smorgon C.A Rose J. Van Beek/ R. Stubbs P. Rohde C. Grant S. West J. Rawlings/ L. Darcy (30) 14th
2005 D. Smorgon C.A Rose R. Stubbs R. Eade L. Darcy S. West B. Johnson (42) 9th
2006 D. Smorgon C.A Rose R. Stubbs R. Eade L. Darcy B. Johnson B. Johnson (74) 6th
2007 D. Smorgon C.A Rose D. Ferris R. Eade B. Johnson B. Lake (Harris) B. Johnson (59) 13th
2008 D. Smorgon C.A Rose D. Ferris R. Eade B. Johnson D. Cross B. Johnson (50) 3rd
2009 D. Smorgon C.A Rose D. Ferris R. Eade B. Johnson M. Boyd J. Akermanis (43) 3rd
2010 D. Smorgon C.A Rose W. Tattersall R. Eade B. Johnson R. Griffen B. Hall (80) 3rd
2011 D. Smorgon S. Garlick W. Tattersall R. Eade M. Boyd M. Boyd B. Hall (55) 10th
2012 D. Smorgon S. Garlick W. Tattersall B.McCartney M. Boyd M. Boyd D. Giansiracusa (28) 15th
2013 P. Gordon S. Garlick W. Tattersall B.McCartney M. Boyd R. Griffen D. Giansiracusa (36) 15th
2014 P. Gordon S. Garlick M. Quinn B.McCartney R. Griffen T. Liberatore S. Crameri (37) 14th
2015 P.Gordon S.Garlick/D. Stevenson M.Quinn L.Beveridge R. Murphy E. Wood J. Stringer (56) 8th
2016 P.Gordon D.Stevenson/G. Kent M.Quinn L.Beveridge R. Murphy M. Bontempelli J. Stringer (42) Premiers